SORU  : Başvuru süreci nasıldır ?

CEVAP : 1.Aşama; sizi tanıma ve analiz etme olup, size uygun iş alanını ve sizin Almanya da çalışacağınız işe uygunluğunuzu araştırmak içindir.

2.Aşama ; Gerekli evrakların hazırlanıp toplanması ve bitirilmesini amaçlamaktadır. 

- Mesleki yeterlilik belgesi - diploma - kurs eğitim sertifikaları ve bunlarla alakalı tüm belgeler tarafımıza ulaştırılır ve Almanca tercümesi yapılır.

- Kişisel bilgiler - kimlik belgesi - ehliyet - vukuatlı nüfus belgesi - sabıka kaydı - pasaport belgeleri toparlanır ve Almanca tercüme olarak dosyanıza eklenir.

- Yabacı dil eğitimi ve seviyesi organize edilir. Sırası ile; A1, A2, B1, B2 ,C1, C2 seviyelerinden kişiye ve mesleğine gerekli olan dil eğitimi organize edilir.

- Dil eğitimi yeterlilik sertifikası alındıktan sonra, Almanya'daki iş yeri ile iş sözleşmesi yapılır dosyanıza eklenir.

- Pasaport işlemleri ve vizenizin hazırlanması 

- Çalışma vizesi başvurusu yapılır, vize alınınca konaklama yeri ve adres bildirmeniz mecburidir. Bu şekilde bir imkanınız yoksa Almanya'da konaklama organizasyonu şirketimiz tarafından organize edilir.

- Seyahat ve konaklama sırasında gerekli sağlık sigortası dosyaya eklenir.

- Ulaşım için gerekli biletler alınır ve Almanya iş hayatınız başlamış olur...

 

SORU=  En hızlı bir şekilde nasıl başvuru yapabilirim ?
CEVAP = ilk etap da www.hw-job.com ve www.hwjob.de  sayfası üzerinden başvurular yapılacak olup daha sonraki aşamada Almanya dan mesleğiniz ve yerleştirilebilmeniz için onay yazısı gelmesi ile birlikte  yüz yüze görüşme için ofislerimize davet edeceğiz.

 

SORU    =  HWJOP Danışmanlık şirketi aracılığı ile alacağım bu hizmet için ücret ödeyecek miyim?
CEVAP  = Evet, Ancak şirketimizle yapacağınız iş birliği ve alacağınız danışmanlık hizmeti ile sadece Almanya ya gidebilmek ve bir iş aramak için  değil, çok daha profesyonelce organize edilmiş  bir hizmet alarak Almanya’daki sözleşmeniz hazır, işinize ve yaşayacağınız evinize sahip bir şekilde gidersiniz.

SORU   =  Sadece diploma yada mesleki belge yeterli olur mu.
CEVAP              = Tabii ki diploma ve mesleki belgelerin olması çok önemli ancak  geçmişe dönük iş tecrübesi, staj belgesi, varsa SGK belgeleri, MYK eğitim sertifikasının da  olması işlemlerin hızlı bir şekilde tamamlanmasında etkili olacaktır..

 

SORU    = Maaş ne kadar olacaktır.
CEVAP = Minimum Brüt maaş alt siniri 2.500 €uro olarak belirlenmiş olup yapılacak olan mesleğin ve kişinin vasıflarına göre yukarı doğru çıkmaktadır.

 

SORU= Çalışma saatleri nasıl olacaktır?
CEVAP = Almanya genelinde günlük 8 saat ve haftalık toplam 36 saat ile 40 saati geçmeyecek şekilde işverenin ve sendikanın belirleyeceği bir saati kapsar. Günlük 8 saati ve haftalık 36-40 saati gecen durumlar da fazla mesai ve %100 saat ücreti farkı ödenmektedir.
AYRICA Fazla mesai Hafta sonu (Cumartesi – Pazar) ve dini ile milli bayramları da kapsar.

 

SORU    = iş sözleşmesi ne kadar süreli olacaktır.
CEVAP = iş sözleşmesi Minimum 24 ay olarak yapılacaktır.

 

SORU   = Almanya’da konaklama ihtiyacını kim organize ediyor .
CEVAP  = HW job size, ailenize ilk başvuru tarihinden Almanya’daki işinize ve kalacağınız yere kadar eşlik eder. Size tam bir profesyonellikle danışmanlık hizmeti verir. 

 

SORU    = Pasaport – uçak bileti – vize – Tercüme işlemleri kime ait?
CEVAP = Yukarıdaki tüm işlemlerin organizesi  sizden aldığımız danışmanlık hizmet bedeline dahildir, ancak  şirketimizden bağımsız çalışan bu işletmelerin hizmet bedelleri size aittir. 

 

SORU    = Evrakların tercüme edilmesi gereklimi?
CEVAP = İlk başvuru sonrası Almanya’dan gelecek işleminizin kabul onayından sonra tüm evrakların hazırlanması ve Evraklarınızın Almanya'da geçerliliği ve ilgili makamlara sunulabilmesi için Almanca dilinde tercümelerinin yapılması zorunludur. Size ait tüm evrakları ilgili evrakın temin edildiği ilgili kurumdan, kurum yetkilisi imzalı ve kurum mühürlü temin ettikten sonra yeminli tercümanlar aracılığıyla noter onaylı olacak şekilde Almanca dilinde tercümesinin yapılması gerekir. Tercüme ücreti size aittir. Bu konuda bir hizmet almak isterseniz hizmet veren çözüm ortağımız ile görüşme sağlayabilirsiniz. (Evraklarınızı dilediğiniz bir yeminli tercüme ofisi aracılığıyla da tercüme ettirebilirsiniz ancak tercüme ve evrakların H&W Job'ye iletilme sürecindeki işlemler tamamen sizlere ait olacaktır. H&W Job herhangi bir yanlış tercüme, evrak ya da bilgi eksikliği konusunda sorumluluk kabul etmemektedir.)

 

SORU    = Yabancı dil gereklimi?
CEVAP = Sistemin izin verdiği özel meslekler dışında kalan Almanya´da yapacağınız mesleğe göre yasaların belirlemiş olduğu A1-A2-B1 seviyesinde Almanca bilmeniz gerekmektedir. Bu seviye her bir meslek dalı için farklılık göstermektedir. İlk başvurunuzu yaptıktan sonra tarafımızdan sizin öğrenmeniz gereken dil seviyesi size bildirilecektir. Vize işlemleri sırasında yapılacak mülakatta A1,A2,B1 seviyesinde dil eğitimi aldığınızı belgelemeniz ya da Almanca olarak ifade etmeniz gerekmektedir. Almanca dil bilgisi eksikliği söz konusuysa bu konuda da belli illerde çözüm ortaklarımız söz konusu olup detaylı bilgi almanız için sizleri yönlendirebiliriz. Ya da herhangi bir dil kursu aracılığıyla dil eksiliğini tamamlamanız gerekmekte olup ücreti size aittir.